Istnieją trzy podstawowe rodzaje umów najmu nieruchomości 📑
📌 Umowa najmu na czas określony
Umowa na czas określony podpisywana jest z podaniem dokładnej daty jej rozpoczęcia oraz zakończenia. Żadna ze stron nie może wypowiedzieć takiej umowy przed tą datą. Wyjątkiem są przypadki określone w kolejnych punktach (klauzulach) umowy.
Klauzule te stanowią, że Wynajmujący (właściciel nieruchomości) może rozwiązać Umowę, jeśli Najemca niewłaściwie wykorzystuje przedmiot umowy lub powoduje znaczne szkody. Najemca (lokator) natomiast, może rozwiązać Umowę m.in., jeśli przedmiot umowy nie spełnia norm sanitarnych lub Właściciel nie usunął usterki, która przeszkadza w zamieszkiwaniu nieruchomości.
📌 Umowa najmu na czas nieokreślony
Umowa na czas nieokreślony zawierana jest bez podania konkretnej daty zakończenia umowy.
Domyślnie każda ze Stron może rozwiązać taką umowę, powiadamiając drugą stronę na piśmie. Zwykle, Wynajmujący i Najemca ustalają między sobą okres wypowiedzenia takiej umowy. Najczęściej zapisywany jest czas od jednego do trzech miesięcy. W tym czasie Najemcy mają możliwość znalezienia nowego mieszkania, zaś Wynajmujący poszukać nowych lokatorów.
📌 Umowa najmu okazjonalnego
Umowa musi mieć formę pisemną, aby była ważna. Do umowy najmu okazjonalnego należy dołączyć:
🖇 oświadczenie najemcy w formie notarialnej, w którym najemca zobowiązał się do zwolnienia nieruchomości;
🖇 wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wywiązania się z obowiązku zwolnienia lokalu (lokal zastępczy). Lokal zastępczy powinien znajdować się w Polsce;
🖇 oświadczenie właściciela lokalu zastępczego, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu wskazanym we wniosku.
Nasza firma dostarcza naszym klientom niezbędne dokumenty do podpisania umowy najmu okazjonalnego. Więcej o tego rodzaju Umowie opowiemy w następnym wpisie, zapraszamy!